Results 2013

Please email any results you achieve to  results@witneyroadrunners.co.uk so they we can be included on the website, in the local media, on the news letter and included in the club leagues and championships.

Please feel free to include any comments on the race and photographs you would like to share.
Any errors please contact e-mails above, many thanks.

December
Sunday 29th
Stoke Stampede in Stoke St Gregory, Taunton
Emma Baker 67:41

Saturday 28th
PlymValley park run 5km
Simon Le Good   21:13

Saturday 14th
Abingdon park run
Will                               22.23

Oxford park run

Toby                             21.05
Mark Sheehan               21.43
Jon Evans                    23.56
Sally Ormiston              33.15

Sunday 15th

Mike Wise came 2nd out of 1700 Santas in ‘Santas on the Run’ this morning finishing in 12 mins 6 secs for the 2 mile course. He says I think I need to have a good party and lack of sleep before all my future runs!! Cheers for a good night!

Sunday 8th
Andy Reading 10K
Phil W                                 36.27
Tony L                                36.36
Kevin Hennessy            39.03
Frankie  Snare                39.41PB ran under Laura Jones entry………great PB Laura…..
Jon Evans                        50.27
Paul Rushby                    52.00PB
Jacqui Gamage              52.03PB
Hannah West                  55.16 3rd VL55
Sharon Christie               57.08
Marie-Helene Kite          57.14
Emma Baker                     1.04.30

Saturday 7th

Abingdon park run

Will – 22.02
Madie – 31.10

Oxford park run
Sally Ormiston – 33.25

Sunday 1st

Oxford Mail XC Round 2, Culham
10 Frankie    Snare          Wit S   26.56
23 Nicola     George         Wit S   28.20
35 Sally      Howard         Wit V1  29.46
54 Claire     Leather        Wit S   31.12
62 Sarah      Morley         Wit V1  31.43
67 Lucy       Garrod         Wit V2  31.56
78 Claire     Turner         Wit S   32.29
132 Marie-Hele Kite           Wit V1  37.54
141 Kathy      Morley         Wit V2  39.07
146 Elaine     Spindlow       Wit V1  40.07
148 Anne       Rouget         Wit V2  40.14
156 Emma       Baker          Wit V1  44.24
157 Kat        Haley               Wit S   45.12
162 Hannah     Makins         Wit V1  54.41
10 Tegid      Jones               Wit S   30.10
48 Phil       Woltensholme   Wit S   33.16
49 Tony       Lock              Wit V1  33.18
93 Graham     Ferris         Wit V1  35.14
110 Grant      Hunter         Wit V2  36.02
111 Tom        Garrod         Wit V1  36.03
121 Chris      Hazell         Wit V1  36.51
126 Nick       Moglia         Wit V2  37.02
133 Martin     Butler         Wit V1  37.11
136 Ed         Kay                 Wit S   37.21
138 Michael    Wise           Wit S   37.27
145 Carl       Whitehead      Wit V1  37.57
168 James      Field             Wit V1  38.48
186 Mark       Sheehan        Wit S   39.45
192 Toby       Clarke            Wit V1  39.57
218 Chris      Miles              Wit S   41.39
241 Keith      Morgan         Wit V3  45.31

November

Saturday 30th

Abingdon park run
Will       21.51
Marie    28.29

Oxford Park Run
Hannah West     27.42
Emma Baker     31.33
Saturday 23rd 
Abingdon park run
Will – 22.25
Madie – 32.36
Oxford Park Run
Tony – 18.28
Kevin Hennessey – 19.28
Sunday 24th November
Eynsham 10k
Well done to all runners and supporters, great turn out and lots of PB’s, those who have sent them in. Also county silver medals for Alan Reynolds and James Currah.

9 Tegid Jones 34:19.8PB
13 James Currah 35:07.4
20 Phil Wolstanholme 35:54.6
24 Justin Young 36:01.7
50 Alan Reynolds 38:18.4 2nd V50
77 Nick Moglia 39:39.4
80 Grant Hunter 39:48.7PB
84 Nick Dalton 40:04.8
109 Chris Hazell 41:10.6
111 Martin Butler 41:11.0
128 Michael Wise 41:52.1PB
149 Telmo Costa 42:36.1
155 Paul Sharp 42:41.3
187 James Field 44:06.9PB
208 Will Downey 44:47.0
250 Christopher Miles 46:38.7
260 Richard Redford 46:47.5
298 Nicola Henman 48:34.7
308 John McCormac 48:47.5
324 Adie Gargan 49:02.3PB
362 Alyson Abrams 50:34.2
364 Laura Jones 50:35.4
370 Mark Stuart-Thompson 50:46.0
373 Regina Lally 51:00.5PB
376 Jamie Jones 51:04.8PB
391 Tracey Moss 51:25.8
404 Paul Rushby 52:05.8PB
408 Jacqui Gamage 52:14.1
434 Miranda Banwell 53:27.0
445 Hannah West 54:39.3
472 Elaine Spindlow 56:57.7PB
502 John Abrams 59:20.7
574 Emma Baker 1.08.34
583 Hannah Makins 1.15.30

 

Saturday 16th
Oxford Park Run
Kevin H                 19.08
Grant Hunter     19.19
Emma Baker       31.01

Mens Health Survival of the fittest
Phil                         53.14
Graham                1.11.07
Toby                      1.11.07
Bertie                    1.11.07
Mark                     1.11.07
Will                         1.14.19
Marie                    1.22.02
Madie                   122.30

Sunday 17th
Leeds 10k
Josh Ridley 32.23

Saturday 9th
Melbourne Park run 5km
A somewhat grey and cold Saturday morning especially as we flew down from Cairns yesterday afternoon. Very scenic route around a lake in Albert Park and therefore absolutely flat!
Graham Le Good. 21.59             2nd in age cat.
Judith Le Good. 26.11 PB          1st in age cat.

Abingdon Park Run
Will D – 22.07 (they got my time wrong, not accepting 22.33 – My watch isnt nearly 30 seconds out)
Madie – 32.56
Emma baker 32.58

Sunday 10th
Broadway Marathon
Justin Young smashed the course record for the Broadway Marathon today by 19 minutes coming in 20 minutes before the second place man in a brilliant time of 3 hrs 33 mins.  Carl Whitehead was equally pleased with being 1st vet 50 in a time of 4 hrs 5 mins coming in 8th overall.
Justin Young                 3:33
Carl Whitehead              4:05

A great day for these two fantastic runners, well done chaps……………
Broadway Half Marathon
(Mostly off-road with over 1500ft of ascent!) great effort
Sally Howard    2:09:21
Mark Sheehan  2:10:00 approx.

Saturday 2nd
Abingdon Park Run
Will D   21.30

Plymvalley parkrun
Simon LeGood  19.53 pb

Sunday 3rd
Plymouth 10k
Simon Le Good 39:55pb

 XC Oxford Mail Race 1
Ascott-under-Wychwood
Excellent weather, excellent runners, excellent marshals………………well done all……….

2 Elysia     Ridley         Wit S   24.08
12 Frankie    Snare         Wit S   26.43
44 Sally      Howard        Wit V1  30.24
68 Claire     Leather       Wit S   31.36
79 Sarah      Morley        Wit V1  32.12
88 Claire     Turner        Wit S   32.51
89 Kelly-Ann  Lainsbury     Wit S   32.52
103 Suzanne    Reeves       Wit V1  33.56
119 Regina     Lally        Wit S   35.17
127 Laura      Jones        Wit V1  35.25
141 Hannah     West         Wit V3  37.06
146 Kathy      Morley       Wit V2  37.43
164 Marie-Hele Kite         Wit V1  39.53
168 Elaine     Spindlow     Wit V1  40.29
178 Anne       Rouget       Wit V2  41.34
187 Emma       Baker        Wit V1  45.49

 

12 Tegid      Jones          Wit S   32.29
30 Justin     Young          Wit S   34.08
33 Tony       Lock           Wit V1  34.15
47 Phil       Woltensholme   Wit S   35.19
67 Chris      Ellis          Wit S   36.11
74 Kevin      Hennessy       Wit S   36.23
79 Nick       Dalton         Wit V1  36.53
91 Graham     Ferris         Wit V1  37.14
92 Fraser     Howard         Wit V1  37.17
105 Keith      Read          Wit V1  38.05
112 Grant     Hunter         Wit S   38.27
121 Nick       Moglia        Wit V2  38.47
122 Carl       Whitehead     Wit V1  38.55
126 Chris      Hazell        Wit V1  39.06
127 Martin     Butler        Wit V1  39.08
139 Anthony    Giles         Wit S   39.36
184 Toby       Clarke        Wit     41.48
192 Dave       Williams      Wit V2  42.18
198 Mark       Sheehan       Wit S   42.39
209 Michael    Wise          Wit S   43.35
233 Lewis      Sigworth      Wit S   46.33
238 Keith      Morgan        Wit V3  48.05

October

Saturday 26th
Brisbane Park Run
It was great to meet up with Dave & Tammy who drive from Toowoomba to meet us and run in Brisbane (fuel is 85p to 90p per litre in Oz).
The race started at 7am and there were several hundred runners.  The start was mayhem as it was narrow and the boardwalk along the side of the river was shared with cyclists and other runners.  Luckily there was a fair amount of shade, much needed even at 7am!
After the run we chatted to the D & T at the adjacent cafe.  Great to hear what they had been up to and offered tips on New Zealand.  Tammy had just got offered a job so was very pleased. Dave was very much enjoying cycling in between chasing jobs!
In two weeks we hope to run Melbourne park run.
This was Graham`s first ever race outside the UK so he can now join Judith as an international runner!
Graham   22.31
Judith      27.51

GrahamLG

Abingdon Park Run
Will Downey      22.07
Marie Kite         28.56
Liam Clogger    36.29

Snowdon Marathon- well done to all
Antony Giles      3:39:12
Gordon Mackay 4:12:10
Katy Black         4:26:58
Michael Wise     4:33:51
Kelly Lainsbury  4:52:44
Paul Thomas     4:58:47
James Pearce   5:08:06

Sunday 27th October

Poppy Run- 5k Radley……A tad windy but great fun
Sarah Weston    26:50
Elaine Spindlow                28:58

Ascott under Wychwood 10k multi-terrain
Cathy Morley     58.40

Stroud Half Marathon. League Race.
Keith Morgan 2.05.52

Sunday 20th October

Mudrunner Classic. A hellishly tough cross country.
Toby Clarke 1hour 19. Hardest race I’ve ever done I think

Blenheim 10k

Chris Ellis                          39.54
Kevin Hennessy                40.08
Tony Lock                         41.15
Frankie Snare                   41.17
Nick Moglia                       41.37
Paul Sharp                          44.45
Mark Sheehan                  46.53
Nick Morley                       50.15
Emma Baker                     1.10.43

Sailsbury Half Marathon

K Morgan (VM50) 1.58.42

Dartmoor Half Marathon, hilly but very nice.

S Le Good (SM) 1.37.03

Abingdon Marathon

A Reynolds       2.58.54 PB
G Hunter           3.19.27
C Hazell            3.37.35 PB
J Young            4.15.33
H Lawrence       4.16.13 1st Marathon
A Gargan          4.19.01 1st Marathon
K Davies           4.31.56 1st Marathon

 

Internationally:

Amsterdam Marathon
E Kay            3.07.50 PB
K Cooper         4.35.04 1st Marathon
L Jones          4.38.06
Mrs Moss         4.39.48 PB

 

Amsterdam Half Marathon
A Church           1.39.16
H Smith            1.49.47
J Jones            2.06.34 PB
H West             2.08.42

Sunday 13th
Oxford Half Marathon
Well done to all, great running WRR……….and lots of PB’s
Phil Wolstanholme         1:22:27
Alan Reynolds               1:22:50            54th overall, 3rd V50
Frankie Snare                 1:29:17 PB
Will Downey                  1:38:55 PB
Aukje Greasby              1:39:59
Conrad Bailey               1:46:00 PB
Sally Martin                   1:47:06
Tina Christie                  1:48:41
Lucie Mcarthur               1:51:03
Adie Gargan                  1:52:00 PB
Mark Stuart-Thompson 1:53:25
Emma Clinkard              1:54:10
Max Saxel –                  1.54.00
Sarah Weston               1:59:50
Regina Lally                  2:02:08 PB
Elaine Spindlow                        2:17:23
Fiona Tate                     2:21:57
Zoe Banfield                 3:09:34 PB

Saturday 12th
Oxford Park Run
Tony Lock 18:15 PB
Sunday 6th
Blenheim 10k
James Currah 37:25 1st awesome
Blenheim half
James Field 1:41:11

Hanney 5m
50 AINSLIE Paul V50 00:33:20
52 BUTLER Martin V40 00:33:47
57 WHELAN Jim V55 00:34:21
66 LE GOOD Graham V60 00:35:08
79 CHURCH Andy V45 00:36:05
109 SMITH Heather F45 00:39:18
113 McCORMAC John V60 00:39:32
125 LE GOOD Judith F55 00:41:08
138 GAMAGE Jacqui F45 00:43:08
139 MOSS Tracey F40 00:43:24
144 WEST Hannah F60 00:44:58
146 CHRISTIE Sharon F50 00:45:17
149 ABRAMS John V75 00:46:38
150 HAYNES Richard V40 00:47:11
156 BAKER Emma F40 00:49:52

London Royal Parks half marathon
Sarah Green 1:37:38

Bournemouth half marathon
Marie-Helene Kite 2hr 07m

Saturday 5th
Oxford Park Run
Kevin Hennessy 19:15

Abingdon Park Run
Will Downey                  21:45
Madie Paterson             32:11
Hannah Makins              38:24

September

Saturday 28th September
Oxford Park Run
Grant Hunter                  19:25    1st timer and 5km PB
Kevin Hennessy            19:35
Graham Le Good           21:18

Abingdon Park Run
Will Downey                  21:17    PB

 Sunday  29th September
 Finstock 10km

What a fantastic result for WRR!

1st Mens team and 1st Ladies team.

Tony Lock 2nd overall, Sarah Green/Le Good 1st Lady and Nick Moglia 1st local.

Not an easy course but a superb location and the sun shone!
2     Tony Lock                  V40      38.34       1st Mens team              2nd Overall
11   Graham Ferris             V40      40.51       1st Mens team
13   Kevin Hennessy          M         41.16       1st Mens team
15   Nick Dalton                V40      42.05       1st Mens team
17   Nick Moglia                V50      42.54                                           1st Local
21   Martin Butler               V40      44.04
32   Jim Whelan                 V50      46.46
35   Sarah Le Good           L          47.03       1st Ladies team            1st Lady
53   Colin Morris                V50      50.36
58   Sarah Morley              L35      52.36       1st Ladies team
68   Judith Le Good           L55      54.45       1st Ladies team
69   Nick Morley                V40      54.57
71   Cathy Morley              L45      55.27
72   David Campbell          V50      55.39
101 Anne Rouget              VL45    64.09
103 J Abrams                    MV60   66.40

Finstock Fun Run

4    Harriet Howard F2        6.46
5    Emily Howard    F3        7.13
7    Hannah Jarrett   F2        7.33
11   Alice Hudson                F3        8.07
16   Poppy Hudson F2        8.47

Cirencester Park 10km

Phil Wolstanholme           38.07
Will Downey                        45:14
Chris Colbeck                      45:32
Keith Morgan                      48:38
John McCormac                 49:52
James Jones                         54:25
Jacqui Gamage                   54:28
Paul Rushby                       54:34
Hannah West                       57:26
Marie-Helene Kite                59:43
Madie Paterson                   68:29

Warwickshire/Startford Triathlon (sprint)
Chris Hazell             1:20:17             1st triathlon
Graham Le Good                 1:21:49
Toby Clarke                        1:23:17

 

Sunday  22nd September

Charlbury 5k (~4.5k) fun run:
Harriet Howard               20:14    2nd (1st female)
Emily Howard                22:40
Sally Howard                 22:40

Charlbury 10k
Nick Moglia                   41:57    1st VM50

Highworth Triathlon (400m/22km/5km)
Paul Sharp                    1:19:40

Saturday 21st September

Oxford Park Run
Simon Le Good 19:47 PB

Abingdon Park Run
Will Downey 21:28 PB

Woodstock 12 mile
Tegid Jones 73:02 3rd SM
Justin Young 76:22
Alan Reynolds 79:33 1st VM50
Ed Kay 80:02
Kevin Hennessy 83:49
Grant Hunter 87:11
Andy Church 90:56
Michael Wise 91:07
Sally Howard 93:45
Jim Whelan 99:01
Ken Chard 100:35
Chris Miles 101:48
Katy Black 102:41
Heather Smith 103:08
Keith Morgan 106:38
Lewis Sigsworth 112:04
Kelly Lainsbury 117:03
Sunday 15th September
Great North Run
OLIVIA CARR                  1:56:35
MARK JOHNSON            1:56:35
JACQUI GAMAGE           2:04:22
HANNAH WEST              2:07:55
SARAH WESTON            2:08:50
JAMES O’DRISCOLL        3:19:34

Longworth 10k
Lucy Garrod 51.48
Keith Morgan 52.23
John McCormac 55.07
Emma Baker 67.13

ITU London Hyde Park Triathlon – Olympic Distance Age-Group World Championships
Elysia Ridley                 2:04:00

Bristol half marathon
Sarah Morley                 1:52:00             Well done on beating the target of sub 2hrs for her 1st half

Henley Half Ironman
Michael Wise                5:50:47

Saturday 14th September
Abingdon Park Run
Will Downey 21:50 PB – 2nd week running – will done!
Marie-Helene Kite 28:10 1st timer
Madie Paterson 31:59

ITU London Hyde Park Triathlon – Open sprint
Sarah Green (nee Le Good) 1:31:41

Sunday 8th
Henley Half Ironman
Mike Wise 5hr 50min 47secs
Cotswold Classic 10

12 PETTS, Gareth 01:01:12 Senior Men
14 YOUNG, Justin 01:01:53 Senior Men
23 ELLIS, Chris 01:04:40 Senior Men
27 KAY, Edward 01:05:50 Senior Men
36 HENNESSY, Kevin 01:07:26 Senior Men
42 FERRIS, Graham 01:08:07 V40 Men
43 DALTON, Nick 01:08:38 V40 Men
59 MOGLIA, Nick 01:10:22 V50 Men
61 WHITEHEAD, Carl 01:10:37 V50 Men
65 AINSLIE, Paul 01:10:53 V50 Men
68 SNARE, Frankie 01:11:09 Senior Ladies
113 HOWARD, Sally 01:16:21 V35 Ladies
115 SHEEHAN, Mark 01:17:00 Senior Men
117 MILES, Christopher 01:17:20 Senior Men
118 BROWN, Daisy 01:17:23 Senior Ladies
119 DOWNEY, William 01:17:27 Senior Men
124 CHARD, Ken 01:18:05 V50 Men
132 SHARP, Paul 01:18:40 Senior Men
150 BLACK, Katy 01:21:00 Senior Ladies
157 BAILEY, Conrad 01:21:53 V40 Men
179 SIGSWORTH, Lewis 01:24:30 Senior Men
186 REDFORD, Richard 01:25:29 V40 Men
188 RUDGE, Catherine 01:25:47 Senior Ladies
199 LOCKWOOD, Andy 01:26:51 V40 Men
248 MORLEY, Cathy 01:33:25 V45 Ladies
249 MORLEY, Nick 01:33:32 V40 Men
251 CAMPBELL, David 01:33:41 V50 Men
255 COOPER, Keri 01:34:18 Senior Ladies
262 SHELLARD, Neil 01:36:47 V40 Men
277 KITE, Marie-Helene 01:40:33 V35 Ladies
280 MAYBREY, Alison 01:40:49 V35 Ladies
293 LAINSBURY, Kelly-Anne 01:44:36 Senior Ladies

 

County Race prizes:
Frankie Snare    3rd SL

Mens Team Silver
Justin Young
Chris Ellis
Edward Kay
Graham Ferris

Ladies Team Silver
Frankie Snare
Sally Howard
Dasie Brown

Maidenhead half marathon
Alan Reynolds 1:22:44 PB

Saturday 7th
Oxford Park Run
Simon Le Good              19:48
Graham Le Good           21:06    PB
Hannah West                27:00
Judith Le Good              28:16

Abingdon Park Run
Will Downey                  22:07    PB
Madie Paterson             32:24

Sunday 1st
Faringdon Triathlon (sprint)
Paul Sharp  1hr 22m 30s

Eynsham Triathlon
Simon Le Good 56:00
Nick Dalton 56:10
Martin Butler 56:16
Graham Ferris 61:05
Graham Le Good 62:14
Judith Le Good 77:57

Headington 5 mile (due to an error the distance was 4.4miles!)
Christopher Miles 30:46
Mark Sheehan 31:19
Paul Ainslie 32:23
Chris Colbeck 32:23
Alyson Abrams 35:15
Sharon Christie 39:31
John Abrams 41:34

August
Saturday 31st  August
Nuts Challenge 7km
Marie-Helene Kite          1:37:00

Oxford Park Run
Emma Baker                 30:48

Abingdon Park Run
Will Downey                  22:27
Madie Paterson             32:48
Hannah Makins              43:35

Saturday 24th August
Abingdon Park Run
Will Downey 22:41
Madie Paterson 31:17

Sunday 25th August
Pewsey Half Marathon
Graham Ferris 1:28:45
Andy Church 1:41:09
Chris Miles 1:43:25
Heather Smith 1:48:20
Paul Rushby 2:00:06 PB
Hannah West 2:14:49

Saturday 24th August
Abingdon Park Run
Will Downey                  22:41
Madie Paterson             31:17

Sunday 25th August
Pewsey Half Marathon
Graham Ferris               1:28:45
Andy Church                 1:41:09
Chris Miles                    1:43:25
Heather Smith               1:48:20
Paul Rushby                 2:00:06             PB
Hannah West                 2:14:49
Sunday 18th August
Burnham Beeches Half Marathon
Graham Ferris 1:28:59

Saturday 17th August
Oxford Park Run
Fraser Howard 18:58
Simon Le Good 19:58 PB
Graham Le Good 21:20
Lucy Garrod 23:49
Judith Le Good 27:43

Abingdon Park Run
Will Downey 22:43
Emma Baker 30:16 PB
Hannah Makins 37:59

Ben Bhraggie Hill Race
Gordon Mackay, 33:10, 6th overall, (4th male over 25)

Sunday 11th August
Carterton Triathlon
Olympic: 1500m, 40km, 10km
Nick Dalton 2:25:22 3rd

Sprint 400m, 20km, 5km
Michael Wise 1:03:50
Kirsty Bamber 1:07:35
Fraser Howard 1:08:47
Paul Sharp 1:15:35
Peter Larbalestier 1:16:44
Nick Morley 1:17:27
Roger Crossley 1:22:10
Madie Paterson 1:28:54

Junior 200m, 4.4km, 1km
Emily Howard 29:18

Cotswold Classic 113 Triathlon  (1.9km, 90km, 21km)
Simon Le Good              4:57:25

Hooky 6
Chris Ellis                     37:56
Paul Ainslie                   41:01
Jim Whelan                   41:54    PB
Chris Miles                    43:02
Andy Church                 43:32    PB
Will Downey                  44:58
Keith Morgan                 48:14
Heather Smith               48:27    PB
John McCormac 50:44
Regina Lally                  52:01    PB
Emma Baker                 63:16    PB

Salisbury Ultra 50km trail run
Carl Whitehead            4h 58m 3rd M40
Lucie Mcarthur 5h 24m 2nd F40

 

Saturday 10th August
Oxford Park Run
Graham Le Good                       21:50

Saturday 3rd August
Oxford Park Run
Joe Godwood 19:48 JM15-19

Abingdon Park Run
Will Downey 23:05
Madie Paterson 32:37
Hannah Makins 42:28 (Volunteer tail runner)

July

Sunday 28th July
London Olympic Triathlon
Nick Morley       3:11:00
Cathy Morley     3:11:00             PB by 4 mins

Down Tow Up Flow Thames half marathon
Tony Lock 1:25:02
Ken Chard 1:43:39

Saturday 27th July
Oxford Park Run
Graham Le Good           21:56

Abingdon Park Run
Will Downey                  22:43
Madie Paterson             31:46

Wednesday 24th July – Eynsham Challenge 2
Eynsham Challenge Scores 13

Saturday 20th July
Oxford Park Run
Graham Le Good           21:45
Judith Le Good              28:14

Abingdon Park Run
Will Downey                  22:45

Bourton 1 mile challenge
Fraser Howard               5:15
Harriet Howard               6:47
Sally Howard                 6:48
Emily Howard                7:32

Hornton 6 mile
Well done to Gareth!
Gareth Petts                  35:26 (1st senior male)
Tony Lock                     37:02
Graham Ferris               40:38
Andy Church                 43:44
Chris Miles                    44:02
Heather Smith               49:37
Regina Lally                  52:18

Sunday 14th July

New Forest 10 mile
01:05:31  Alan Reynolds
01:31:38  Mervyn Harris
01:39:27  Tracey Moss
01:40:07  Laura Jones
01:41:16  Paul Rushby
01:42:26  Jacqui Gamage
01:44:57  Jamie Jones
01:45:36  Hannah West

 

Thame Triathlon
Simon Le Good              1:00:55             1st         20-25 Men
Graham Le Good           1:08:26             1st         60-65 Men
Lewis Sigsworth            1:08:57
Sarah Le Good              1:09:07             (2nd in age category)
Judith Le Good              1:24:40             (2nd in age category)

Saturday 13th July
Oxford Park Run
Simon Le Good              21:26

Abingdon Park Run
Will Downey                  23:45

Adderbury Half Marathon – actually 14 miles
Tegid Jones                   1:30:27             3rd
Andy Church                 1:52:43
Grant Hunter                  1:54:20
Sally Howard                 1:57:35
Gordan Mackay             2:04:51
Heather Smith               2:10:30

Liverpool Triathlon – British Age Group Triathlon Championships
Very well done to Elysia!
Elysia Ridley                 2.09.44             2nd age category, securing a place on the British team for the World Champs which take place in London in September!

Saturday 6th July
Oxford Park Run
Hannah West                28:06

Abingdon Park Run
Will Downey                  22:27

Sheringham Park Run
Tom Garrod                   19:49    1st        Well done Tom!
Lucy Garrod                  24:18
 

Sibford Ferris Super Sprint Triathlon
Paul Sharp                    1:07:15

Sunday 7th July
Didcot 5 mile
Chris Ellis                     30:43
Antony Giles                 33:04
Ken Chard                     35:07
Katy Black                    38:15
John McCormac 41:58
Paul Rushby                  43:47
Keri Cooper                   46:15
Emma Baker                 57:03

Stowe Triathlon
Simon Le Good         1:28:28
Sarah Le Good         1:39:09     2nd SL
Graham Le Good     1:39:50     1st VM60
Toby Clarke               1:44:04

June
Oxford Park Run- Sat 29th
Sally Ormiston                      32:54

Wimbledon Park Run- Sat 29th
Sarah Le Good                     22:11

Kingham 12km- Sat 29th
Sally Howard                        54:20  2nd Lady

Kingham 1km Fun Run- Sat 29th
Harriet Howard                     1st U11 Girl
Emily Howard

 Buscot 10km- Sunday 30th
Well done to Nick on first outright race win!
Nick Moglia               41:35  1st Overall

Thame 10km-Sunday 30th
Warm conditions as ever!
Teg Jones                 34:38
Tony Lock                  37:21
Grant Hunter             41:54
Jim Whelan               43:02
James Field              44:27
Andy Church                        44:53
Graham Le Good     45:12  1st V60
Jon Evans                 46:38
Chris Miles                47:13
Sarah Morley                        48:57
Heather Smith                      49:45
Regina Lally             52:10
John McCormac       53:23
Judith Le Good                     54:47
Jacqui Gamage                    56:33
Hannah West                       56:48
Hannah Makins                   80:00

RAF Upper Heyford 10km – Sunday 30th June
Josh Ridley 34:04 1st Overall
Nice ironman France-Sunday 23rd June

Frankie Snare 12:39:06 Fantastic result
3.8k swim 1:20:00
180k bike 6:39:28
42.2k run 4:23:04

Sherborne 10k – Sunday 23rd June
38:23, Tony Lock
41:09, Graham Ferris
43:54, Paul Ainslie
45:28, James Field
46:02, Sally Howard (1st VL35)
48:34, Chris Miles
49:01, Will Downey
50:16, Kate Black (1st SL)

2.4km fun run
10:55, Harriet Howard
12:32, Emily Howard

Malvern Half Marathon – Sunday 23rd June

K Hennessy(SM)1.31.49
J Whelan(M50) 1.37.40,
K Chard(M50) 1.38.52,
P Rushby(M50) 2.07.20
H West(F45) 2.11.22,
E Baker(F35) 2.46.11

Caerphilly 10k-Sunday 23rd June
Elysia Ridley 37:58 1st woman

Bourton on Water Triathlon- Sunday 23rd June – Super Sprint
Martin Tipping (SM) 1.19.51

Henley-on-Thames Sprint Triathlon-Sunday 23rd June
Paul Sharp (SM) 1.31.36

Abingdon Park Run – Saturday 22nd June
W Downey(SM) 22.58
H Makins(SL) 37.13

Ridgeway Relay-Sunday 16th June
Witney A- 8th………
Witney B-41st………

Ironman 70.3 UK – Wimberball – Sunday 16th June (1.2 mile swim /56 mile bike / 13.1 mile run) + a few hills!
Gareth Petts      5:37:22 (37:01, 3:11:49, 1:40:51) 8th age category, 103 overall

Cotswold 113 Middle Distance triathlon – Sunday 16th June (1.2 mile swim /56 mile bike / 13.1 mile run)
Tegid Jones      4:39:07 (32:29, 2:30:08, 1:30:00)

Jericho 10km (10.5km) – Sunday 16th June
WillDowney      49:00

Oxford Park Run – Saturday 15th June
ReginaLally                  26:06
Steven Stopforth           27:22

Abingdon Park Run – Saturday 15th June
Will Downey                  22:39    1st timer

South Cerney Sprint Triathlon – Saturday 15thJune

Graham Le Good 1:32:26 1st V60
Toby Clarke 1:37:19

Banbury 5 miler-Tuesday 11th June
Graham Ferris     31.41
Andy Church       36.40
Will Downey        38.29
Heather Smith    40.20

Cotswold Ladies Only Triathlon – Sunday 9th June
Swim 750m, bike 20k, run 5k.
Frankie Snare 1:12:17 14:55, 35:43, 18:47 9th Overall
Katy Black 1:25:31 15:45, 43:43, 22:11

Chiltern Chase 5.4km Ewelme – Sunday 9th June
Grant Hunter  22:44  3rd Overall, 1st V50

Blenheim Triathlon – Saturday 8th June
Nick Morley 1:40:25
Cathy Morley 1:51:26
Steve Haggett 2:01:11

Activeqt Frontrunner 10km – Queenstown New Zealand – Saturday 8th June
Dave Swann  39:33

Oxford Park Run – Saturday 8th June
Tony Lock 18:18 PB
Graham Le Good 21:49
Lucy Garrod 23:05
Harriet Howard 23:53 PB
Fraser Howard 24:00
Regina Lally 26:00 PB
Emily Howard 26:01 PB
Hannah West 27:06
Judith Le Good 27:37
Emma Baker 30:36

Abingdon Park Run – Saturday 8th June
Janette Cardy 20:47

Abingdon Park Run – Saturday 1st June
Hannah Makins              40:30

Oxford Park Run – Saturday 1st June
Graham Le Good           22:39
John Evans                   23:00
Judith Le Good             27:07
Hannah West                 27:47
Steven Stopforth           28:18

Otmoor ChallengeSaturday 1st June
Justin Young                  1:21:53
Chris Ellis                         1:28:48
Graham Ferris               1:30:21
Kevin Hennessey         1:32:17
Chris Hazel                     1:37:06
Jim Whelan                    1:44:01
Andy Church                 1:45:00
WillDowney                   1:47:50
Sally Howard                1:41:42                  PB for the course
Heather Smith               1:54:17                PB for the course

May

Edinburgh Marathon – Sunday 26th May

Tom Garrod                   3:07:40             PB

Trailblazer 10km – Forest of Dean – Sunday 26th May
Undulating but a great scenic race!
Alan Reynolds   39:00:00            2nd V50

Manchester 10km  – Sunday 26th May
Elysia Ridley     37:28

Abingdon Park Run – Saturday 25th May
Janette Cardy                20:45                1st timer
Madie Paterson             30:25                1st timer

Oxford Park Run – Saturday 25th May
Kevin Hennessy 19:11                PB
Graham Le Good           21:52
Philip Ormiston              25:40
Emily Howard                26:34                PB        (JW14)
Steven Stopforth            27:49                1st timer

Abingdon Park Run – Saturday 18th May
Hannah Makins              36:58

Nike “We Own the Night” Women’s 10km Victoria Park London – Saturday 18th May
Sarah Le Good              43:47
Regina Lally               52:09 PB

Cottisford 5km-Tuesday 14th May
James Currah 17:30
Gareth Petts 17:32
Tony Lock 18:02
Graham Ferris 19:20
Grant Hunter 19:58
Toby Clarke 20:52
Graham LeGood 21:36
Andy Church 22:01
Will Downey 22:45
Katy Black 23:43
Heather Smith 24:13
Keith Morgan 25:28
Jacqui Gamage 25:34
Judith LeGood 25:52
Tracey Moss 26:03
Hannah West 26:42
Hannah Makins 37:28

Berkeley 10km – Monday 13th May
Nick Moglia    39:45

Marlow 5 mile – Sunday 12th May
Chris Ellis                     30:11
Jim Whelan                   34:29
Ken Chard                     34:51
Graham Le Good           35:42
Katy Black                    38:31
Judith Le Good              42:00
Jacqui Gamage              42:31
Hannah West                43:25
Emma Baker                 47:56

Oxford Town and Gown – Sunday 12th May
Graham Ferris               39:51
Frankie Snare                40:43                PB
Grant Hunter                  42:54
Michael Wise                43:04
Simon O’Sullivan            46:55
Tracey Moss                 52:40
Hannah Makins              77:22

Oxford Park Run – Saturday 11th May
John Evans                    22:24                PB
Graham Le Good           22:25
Regina Lally                  26:41
Alison Maybrey              29:03                PB
Fiona Tate                     29:25                PB

Silverstone 10k- Wednesday 8th May
Chris Miles         43.50

Charlgrove 10km – Monday 6th May
Tegid Jones                   34:46    3rd
Chris Ellis                     39:49
Philip Wolstenholme      40:18
Jim Whelan                   44:09
Graham Le Good           45:36
Antony Giles                 45:59
Michael Wise                46:32
Chris Miles                    47:01
Bev Anderson                51:50
Regina Lally                  53:54
Carys Davies                 53:58
Philip Orminston            55:41
Paul Rusby                   56:15
Hannah West                56:22
Judith Le Good              58:25
Emma Baker                 67:47

Shinfield 10km – Monday 6th May
Hannah Makins  1:19:58

County Relays – Sunday 5th May
Full results 2013_OxonCRR_Results

Sarsen Trail and Neolithic Marathon – Sunday 5th May
Andy Church         4h 21min
Heather Smith       4h 21min

Oxford Park Run – Saturday 4th May
Graham Le Good           22:04
Harriet Howard               26:01                JW14
Sally Howard                 26:02
Judith Le Good              26:47
Hannah West                26:59
Emily Howard                27:03                JW14
Fraser Howard               27:04

Abingdon Park Run – Saturday 4th May
Hannah Makins              38:39

Motavation – Thursday 2nd May
See //www.witneyroadrunners.co.uk/mota-vation-results-2013/

 

April
Kymin Dash – Sunday 28th April

Profile of the 7mile route 
Fraser Howard 49:34
Sally Howard 59:58

Shakespeare Half Marathon – Sunday 28th April
Chris Ellis                     1:26:19
Steven Aldous             1:43:23
Holly Lawrence     1:55:33  PB
Kirsty Davies           1:55:51  PB

Plymouth Half Marathon – Sunday 28th April
Simon Le Good              1:30:44             PB

Oxford Park Run – Saturday 27th April
Gareth Petts                  18:03    3rd        PB
Tony Lock                     18:??
Graham Le Good           22:30
Jim Whelan                   22:45
Philip Ormiston              25:01                PB
Hannah West                26:34
Judith Le Good              26:44

London Marathon – Sunday 21st April
Well done to everyone, runners, marshals, spectators and organizers!
Justin Young                 2:45:40             PB
Nikki Smith                   2:59:14
Alan Reynolds               3:04:40             PB
Paul Ainslie                   3:18:45
Sarah Le Good              3:27:35             PB
Ken Chard                     3:33:12
John Evans                    3:42:57            (WRR 2nd claim)
James Field                   3:52:36                1st marathon
Nicola Henman              4:02:29             PB
Lewis Sigworth              4:20:34
Emma Clinkard              4:21:30
Jacqui Gamage              4:41:05             PB
Sharon Christie              4:53:38
Lig Hill                          5:34:43
Tony Frendo                  5:37:32             1st marathon
Zoe Banfield                  6:28:25             PB

Oxford Park Run – Saturday 20th April
Philip Ormiston              25:18

Plymvalley Park Run – Saturday 20th April
Simon Le Good              20:40

Oxford Park Run – Saturday 13th April
Nick Moglia 19:49
Harriet Howard JW14 27:06
Sally Howard 27:06

White Horse Half Marathon – Sunday 7th April
Well done to everyone, good conditions producing many PBs.
Tegid Jones                  1:15:45             PB        5th Overall
Alan Reynolds               1:24:46                         2nd V50
Chris Ellis                     1:24:59             PB
Tom Garrod                  1:25:34
Ed Kay                         1:26:17             PB
AntonyGiles                 1:32:33
Frankie Snare                1:32:57                         1st Senior Lady
Ken Chard                     1:35:40
Chris Miles                    1:37:54             PB
Mark Sheehan               1:39:09
James Field                  1:39:39
Toby Clarke                  1:46:14
Nicola Henman              1:47:26             PB
Mrs Moss                     1:54:12
Mark Saxel                    1:56:12
Hannah West                 2:01:07             PB
Jamie Jones                 2:07:21
Emma Baker                 2:22:30

Chedworth Roman Trail  – 10 miles multi-terrain – Sunday 7th April
Gareth Petts                  1:06:12
Tony Lock                     1:06:26
Graham Ferris               1:10:21
Francis Tracey               1:17:05
Jim Whelan                   1:17:51
Gordon Mackay                        1:18:39
Lewis Sigworth              1:19:38
Will Downey                  1:23:39
Bridget Briens               1:24:22
Katy Black                    1:26:41
Lucy Garrod                  1:29:58
Suzanne Reeve             1:30:40
Keith Morgan                1:31:51
Lauren Walker               1:34:56
Liz Leigh                       1:37:35

Compton 20 mile – Saturday 6th April
Andy Church                 3.17.57
Heather Smith               3.17.57

Maidenhead- 29th March
Tony Lock                            1.01.21
Francis Tracey                    1.07.30
Antony Giles                      1.09.35
Chris Miles                          1.13.04 PB
Jim Whelan                         1.13.27 PB
Andy Church                      1.15.22
Heather Smith                   1.21.57
Bridget Briens                    1.22.56

Forest of Dean Park Run – Saturday 30th March
Visiting relations so why not do a run!
Sally Howard                 29:17
Emily Howard                29:23
Fraser Howard               29:24
Harriet Howard             29:26

Oxford Park Run – Saturday 30th March
Phil Ormiston                25:36    50th Parkrun
Sally Ormiston              33:00    50th Parkrun

Plym Valley Park Run – Saturday 30th March
Simon Le Good             20:30    PB


24th March- Eastleigh 10k. 
Fast, flat, good pb potential
Tom Garrod: 38-26
Lucy Garrod:  47-30

Cleevewold 14-Sunday 24th March
14m multi terrain up and around cleeve hill in thick snow, ice and wind! (-4 at the start not accounting for wind chill)
Gordon Mackay 57th out of 89 brave souls (120 started I think) 2:24:30

Carterton 10km – Sunday 17th March
An excellent turnout from WRR, who would have believed the snow!  Last year it was HOT!
From the results there was some competitive running and all those PB’s – excellent!
Well done to the very old boys, they might not PB any more but they took 1st, 2nd and 3rd in their age category.
Gareth Petts                  37:02
Tony Lock                     37:07
Fraser Howard               37:15
Graham Ferris               40:20
Nick Dalton                   41:03
Grant Hunter                  41:15    2nd V50
Francis Tracey               41:21    PB
Frankie Snare                41:54    PB        2nd Lady
Ken Chard                     43:40    3rd V50
Kirsty Bamber               43:45
Toby Clarke                    44:10
Chris Miles                    44:23
Jim Whelan                   45:02
Graham Le Good           45:49    1st V60
James Field                  46:48
WillDowney                  46:52
Michael Wise                 47:07
Peter Larbalestier          47:41    2nd V60
Katy Black                    48:13    PB
Keith Morgan                48:45    3rd V60
Lauran Walker               51:20    PB
Neil Shellard                  51:54    PB
Tracey Moss                 52:11    PB
Paul Rushby                 52:18    PB
Regina Lally                  52:27    PB
John McCormac            52:56
Tabitha Durkin               53:38    PB        1st race
James Jones                53:45    PB
Judith Le Good             53:55
Charlotte Donohue        56:49
Hannah West                 57:00
Elaine Spindlow                        57:30    PB        1st race
Lisa Perkins                  57:33    PB
Emma Baker                 57:38    PB by 4 mins
Laura Jones                  58.18
Cathy Morley              58.44
Helen Reid                    61:28
Hannah Makins              75:23

Reading Half marathon – Sunday 17th March
Edward Kay                  1:26:24             PB
Lewis Sigworth 1:41:24
Mark Johnson               1:44:58
Caries Davies                1:56:15
Olivia Carr                     2:10:06
Caroline Kay                 2:12:56

Fleet Half marathon – Sunday 17th March
Josh Ridley                   78:51
Elysia Ridley                 83.29

Ashby  20 mile – Sunday 17th March
A great pre-London warm-up.  Well organised, undulating course, look out for our fantastic bright green hoodies!
Quite a long day out but well-worth it for all of us!
Paul Ainslie                   2.24.04    PB    (by 6 mins)
Jacqui Gamage 3.13.03    1st 20 mile race
Sharon Christie              3.13.04    PB    (by 19 mins)
Tony Frendo                 3.21.51    1st 20 mile race

Milton Keynes Half Marathon – Sunday 10th March
Gareth Petts                  1:19:45
Sarah Le Good              1:36:17             PB

OX5 Run Blenheim Palace(5 miles) – Sunday 10th March
Kevin Hennessy 32:01 (17th overall out of 958)
Nick Moglia 33:00 (26th and 1st VM50)
Anthony Giles 33:19 (27th)
Nick Dalton 33:43 (30th)
Mark Sheehan               37:31

Goring 10km – Sunday 3rd March
Ken Chard                     44:57
Andy Church                 48:41
Heather Smith               51:40
Dave Leigh                   52:31
Paul Rushby                 54:04
Liz Leigh                       55:19
Regina Lally                  55:33
Hannah West                 56:32

Silverstone Half marathon – Sunday 3rd March
Justin Young                 1:18:32
Carl Whitehead              1:30:14
Chris Miles                    1:38:10             PB

Bath Half Marathon – Sunday 3rd March (11,000 runners!)
Alan Reynolds               1:23:37             PB        Well done another PB!
Grant Hunter                  1:30:04             PB        Age is Grant’s excuse for not being 5s faster!

Thames Riverside 20 – Sunday 3rd March
Sarah Le Good              2:47:00

Oxford Mail Cross Country – Sunday 3rd March
Well done to everyone who ran both today and during the winter.
Some distant photos at //www.witneyroadrunners.co.uk/gallery/?album=3&gallery=23

Women
12             Frankie       Snare         S              25.3          4th overall for series
32             Sally          Howard      V1            27.38
40             Daisy         Brown        S              28.19
61             Katy           Black         S              30
94             Lauren       Walker       S              32.25
100           Suzanne     Reeves      V1            33.3
111           Judith        Le Good    V3            35.04
125          Charlotte    Donahue    S              36.5
130           Kathy         Morley       V2            37.38
132           Emma        Baker         V1            38.54

Men
4              Tegid        Jones          S              30.25        3rd this race
29             Gareth      Petts           S              33.05
48             Tony         Lock           V1            34.03
58             Chris         Ellis            S              34.59
62             Kevin        Hennessy    S              35.14
74             Keith         Read           V1            35.45
83             Graham     Ferris          V1            36.1
96             Chris         Hazell          V1            37.34
101           Francis     Tracey         V1            37.46
122           James      Field           V1            39.42
132           Graham     Le Good      V3            40.37
141           Jim           Whelan        V2            41.28
159           Keith         Morgan       V3            44.29
166          Gary         Kenny         S              46.36

Bourton 10km – Sunday 24th February
Some very good results, well done to all the PBs
Tegid Jones                  34:26    PB
Chris Ellis                     38:21
Alan Reynolds               38:32    PB        3rd V50
Graham Ferris               39:19    PB
Nick Moglia                   39:52
Paul Taylor                    39:55    PB
Grant Hunter                  40:14
Carl Whitehead              40:31
AntonyGiles                 41:32
Toby Clarke                  44:21
Chris Miles                    44:47
James Field                  44:52    PB
Mark Sheehan               45:18    PB
Michael Wise                 45:18    PB
Lewis Sigworth              46:05
Ken Chard                     46:09
James Jones                55:59    PB
John McCormac            55:59
Susie Unsworth             60:27    PB

Terminator, Pewsey – Sunday 24rd February
Gordon Mackay     1:50.10

Oxford Park Run – Saturday 23rd February
Helen Reid        29:50    Well done to Helen for her 1st Parkrun

Bramley 20 mile – Sunday 17th February
Mark Johnson               3:09:00

 Bramley 10 mile – Sunday 17th February
Olivia Carr                     1:35:00

Sheringham Parkrun- 16th February
Tom Garrod:      20:17
Lucy Garrod:      24:26

Dallas Hot Chocolate 15km – Saturday 9th February
An international event forRegina, wonder if there was hot chocolate at the finish?
ReginaLally                  1:23:12

Wokingham Half marathon – Sunday 10th February
Good results fro all.
Paul Ainslie                   1:30:34
Mark Johnson               1:37:04             PB
Jacqui Gamage             1:57:12             PB
Sharon Christie              1:59:50             PB
Emma Baker                 2:18:19

Wiltshire 10miles – Sunday 10th February
Wet and windy
Jim Whelan                   1:13:34             PB
Dave Leigh                   1:31:53
Liz Leigh                       1:32:03

Dursley Dozen – Sunday 10th February
Very wet and very muddy
Heather Smith               2:22 ish
Andy Church                 2:22 ish

January
Plym Valley Park Run – Saturday 2nd February
Simon Le Good             21:41    2nd place

Cross Country – Sunday 3rd February at Swindon
Well done to everyone who competed.  Certainly a tough and energy sapping course!
There will be a photo of the Ladies team on the website.
Ladies
8              Frankie     Snare        S              26.31
25             Sarah        LeGood    S              29.04
26             Sally         Howard     V1            29.06
40             Daisy        Brown       S              30.10
72             Katy         Black        S              33.44
90             Judith       LeGood    V3            36.04
94             Lauren      Walker      S              37.01
109           Kathy        Morley      V2            39.05
122           Emma       Baker        V1            43.59

Men
13             Tegid        Jones          S              32.57
57             Tony         Lock           V1            36.40
59             Keith         Read           V1            36.47
62             Kevin        Hennessy    S              36.54
67             Chris         Ellis            S              37.10
86             Nick          Moglia         V2            38.29
90             Graham     Ferris          V1            38.43
95             Paul          Ainslie         V2            38.57
107           Chris         Hazell          V1            40.13
125           Francis     Tracey         V1            41.17
126           James      Field           V1            41.33
147           Graham     LeGood       V3            43.3
148           Jim           Whelan        V2            43.47
162           Keith         Morgan       V3            46.08
168           Gary         Kenny         S              47.21

First Chance 10km SWRR Exeter – Sunday 20th Jan.
Simon Le Good              39:57    PB        Well done on your 1st sub 40min 10km.

Rough and Tumble (10.2 miles ish) – Sunday 13th Jan.
Gordon Mackay 1:38:02             168th/504
Great off road race but very steep, icy, muddy and wet. ACE!

Cross Country – Shotover Sunday 6th Jan.
Men

Tegid Jones S 33.08
Justin Young S 36.59
Kevin Hennessy S 37.59
Dave Swann S 38.01
Anthony Giles S 38.17
Keith Read V1 38.21
Nick Moglia V2 39.2
Graham Ferris V1 39.46
Paul Ainslie V2 40.12
Grant Hunter V2 40.2
Chris Hazell V1 41.4
Chris Miles S 43.14
Jim Whelan V2 43.23
Francis Tracey V1 43.35
James Field V1 44.38
Keith Morgan V3 47.1
Gary Kenny S 51.15

Women

Frankie Snare S 26.12
Kirsty Bamber S 26.59
Sally Howard V1 27.02
Daisy Brown S 28.27
Lucy Garrod V2 30.15
Katy Black S 31.32
Suzanne Reeves V1 32.25
Judith LeGood V3 33.08
Lauren Walker S 37.11
Kathy Morley V2 37.24
Tammy Swann S 41.18
Emma Baker V1 42.14