Results 2012

Hook Norton Christmas Canter MuLtI tErRaIn 7 ml (ish) – Sunday 16th December

Well done to Sally and the WRR party going oldies who competed in this event.  Glorious running conditions with hot mulled wine and mince pies at the finish.

Sally Howard                 55:03    2nd VL35
Ken Chard                     56:10
Graham Le Good           56:10
Jim Whelan                   60:40
Judith Le Good              69:06    1st VL55

Andy Reading 10km (Bicester) – Sunday 9th December

Tony Lock                     37:40
Peter Larbalestier          46:04
Jacqui Gamage             53:03
Paul Rushby                 55:10
Hannah West                 56:48
Lisa Perkins                  59:23
Emma Baker                 59:32    PB        Well done another PB!

Culham XC- Sunday 2nd December

8 Frankie Snare S

23.35

34 Sally Howard S

25.36

83 Suzanne Reeve V1

28.53

92 Jade Hewlett S

29.32

104 Judith LeGood V3

30.39

143 Kathy Morley V2

34.49

144 Charlotte Donohoe S

34.49

153 Emma Baker V1

36.52

 

13 Tegid Jones S

26.2

77 Keith Read V1

29.46

78 Tony Lock V1

29.49

106 Nick Moglia V2

31.09

110 Grant Hunter V2

31.22

114 Graham Ferris V1

31.31

124 Paul Ainslie V2

32

127 Michael Wise S

32.14

146 Dave May S

32.49

168 James Field V1

33.4

171 Graham LeGood V3

33.55

191 Lewis Sigworth S

35.36

195 Jim Whelan V2

36.27

200 Keith Morgan V3

37.04

Eynsham 10km – Sunday 26th November

Well done to everyone, especially those who got a PB, good to see a couple of WRR members back on the racing circuit!

Tegid JONES                   35:07:00
Chris ELLIS                      38:37:00
Tony LOCK                      38:58:00
Chris COLBECK               39:10:00
Alan REYNOLDS              39:23:00
Nick MOGLIA                   40:32:00
Grant HUNTER                41:04:00
Frankie SNARE                42:01:00
Chris HAZELL                  42:35:00
Ken CHARD                      43:38:00
Christopher MILES          44:56:00
Simon O’SULLIVAN         46:52:00          PB
Nicola HENMAN               48:24:00          PB
Keith MORGAN                48:25:00
Tracey MOSS                    51:35:00
Jacqui GAMAGE              52:22:00
ReginaLALLY                   53:28:00          PB
Paul RUSHBY                   55:16:00
Sharon CHRISTIE            56:27:00
Keri COOPER                    56:28:00
John ABRAMS                  59:10:00
Emma BAKER                  01:03:32

The Beacons Ultra 2012-Saturday 17th November

Here is a short report on the three lunatics who got up at 0500h in the morning and ran around the Brecon Beacons.

On Saturday November 17, Justin Young, Carl Whitehead and Kevin Hennessy completed the 45 mile Beacons Ultra 2012.  The race is a 2 x 22.5mile lap starting and finishing at Talybont –on-Usk. It is a mixture of canal path, fields and trails up and down some of the Brecon Beacon summits, with a few miles of road.
One hundred and fifty four brave souls started the race at 0730h.  The first runner finished in a time of 6h 34m 40seconds.  The last runner crossed the finish line at 10:57pm
Justin was in 6th place in a time of 7h 12m 53s.  Thirteen weeks ago he was on crutches!
Carl was next, in 18th place in a time of 8h 16m 24s.  Four weeks ago he completed the Round Rotherham 50 mile in 8h 51m 52s!
Kevin finished in 25th place in a time of 8h 33m 05s.  Two weeks ago he was drinking red wine on the island of Malta.

Mens Health Survival of the fittest 10km – Saturday 17th November

Well done to the team!  Everyone says they’re up for a similar event next year! Great event and without the teamwork some of us may well still be there!
There are a few photos on the website
//www.witneyroadrunners.co.uk/gallery/?album=3&gallery=20
The team was:-
Lewis Sigworth, Simon Le Good, Mark Tyrell, Dave May, Graham Ferris,Graham Le Good,Sarah Le Good, Duncan Green, Will Downey

Cross Country, Ascott-u-Wychwood-Sunday 4th November.

11 Frankie Snare S 28.21
28 Kirsty Bamber S 30.23
31 Daisy Brown S 30.39
33 Sally Howard S 30.41
73 Katy Black S 34
75 Suzanne Reeve V1 34.06
110 Judith LeGood V3 37.37
142 Charlotte Strange V1 43.06
143 Kathy Morley V2 43.16
151 Emma Baker V1 45.45

 

36 Tegid Jones S 35.1
64 Justin Young S 36.33
78 Gareth Petts S 37.32
91 Chris Ellis S 36
104 Keith Read V1 38.58
114 Nick Moglia V2 39.23
123 Grant Hunter V2 39.45
131 Chris Hazell V1 40.25
137 Graham Ferris V1 40.5
166 Carl Whitehead V1 42.06
167 Dave May S 42.09
172 Paul Ainslie V2 42.2
189 Ken Chard V2 43.21
199 Graham LeGood V3 43.48
207 Jim Whelan V2 44.5
216 Roger Crossley V2 45.42

Snowdon Marathon – Saturday 27th October

Congratulations to the following who completed this marathon – a seriously tough event!

Tegid              Jones       03:15:11
Ken                 Chard       03:43:30
Nicola             Henman  04:20:10
Suzanne          Reeve      04:21:32
James             Pearce     04:35:50
Laura              Jones      04:55:43

 

Ascott-under-Wychwood – Sunday 28th October

10km (multi-terrain).  2km on road the rest on hilly fields!
This was a hardcore 10km, excellent training for the XC next Sunday will seem easy after this one!
It was well marshaled, scenic route with excellent free teas and cakes afterwards.

Graham Le Good           48:55
Sally Howard                 49:58    3rd Lady
Dave Leigh                     58:23
Liz Leigh                         58:59
Judith Le Good             61:04

Run to the Beat Half Marathon-Sunday 28th October

Regina Lally       2:06:32  A big 12min improvement on last time…….Well Done

Great South Run – Sunday 28th October

Tracey Moss      1.25.10
Jo Ewing              2.46.03 Wearing boots and carrying 15kg bergan…Well Done….great effort

Amsterdam Marathon
On the international running circuit, Andy was first for WRR across the line!
Andy Church                 3:48:16
Heather Smith               3:54:17
Jim Whelan                   4:02:54

Abingdon Marathon
A superb run by Alan to give him another PB and to our triathlon star Dave.  Congratulations to Emma on her 1st marathon.
Alan Reynolds               3:05:10             PB
Grant Hunter                  3:13:58           PB
David Swann                  3:14:31             PB
Lucie McArthur              3:46:25
Mark Johnson                3:53:49
Emma Clinkard              4:21:48             1st marathon

Blenheim 10km – Sunday 14th October
Well done to Nick who won the VM50 – 59 age category.  His first medal for running!
Nick Moglia                     41:22
Graham Le Good           45:18
Chris Miles                      47:09

Oxford Half Marathon – Sunday 14th October
Nikki Smith                           1:21:49
Alan Reynolds                     1:24:40     PB       4th V50
Chris Ellis                              1:26:10
Paul Taylor                           1:30:02     Well done, 3s faster next time!
Frankie Snare                       1:31:24
Will Downey                          1:39:59     PB
Simon O’Sullivan                 1:45:44     PB
Mark Saxel                             1:51:31
Jacqui Gamage                     1:59:54     PB Sub 2hr at last!
Hannah West                       2:02:49 PB
Rebecca Skyrme                  2:11:56
Emma Baker                        2:24:16

 

Clapham Common 10km – Sunday 14th October

Sarah Le Good                          45:00

Blenheim Half Marathon – Sunday 7th October
Chris Colbeck 1:28:51
Mark Johnson 1:39:41
James Field 1:43:52  PB by 12 mins!
Mark Sheehan  1:45:13  1st half marathon

Cricklade Half Marathon – Sunday 7th October
Gordon Mackay 1:44:25

Hanney 5 Miles – Sunday 7th October
Well done to Kirsty and Heather for County success
Nick Dalton            31:59
Ken Chard               34:12
Kirsty Bamber       34:54       SL County Bronze
Graham Le Good    35:06
Chris Miles              36:15
Andy Church         37:06
Heather Smith       39:08       VL45 County Bronze
Judith Le Good      41:50
Jacqui Gamage      42:20
Hannah West         44:00
Laura Jones           44:17

 Finstock 10 km – Sunday 30th September
An excellent turnout from WRR at Finstock 10km. Not a easy course and there was a grueling head wind in places!
Well done to Tegid for 2nd place overall and the Mens team (1st four) were in fact 3rd behind Abingdon and Alcester with 1 point between each team!
2 Tegid Jones SM 36.44
9 Chris Colbeck MV40 41.33
22 Grant Hunter MV50 43.18
24 Nick Moglia MV50 43.25
26 Paul Taylor SM 43.28
27 Chris Ellis SM 43.28
35 Ken Chard MV50 46.04
40 Daisy Brown SL 46.44
42 Toby Clarke MV40 46.56
46 Graham Le Good MV50 47.19
51 James Field MV40 48.05
57 Simon O’Sullivan MV50 49.18
74 Lucy Garrod VL45 52.48
75 Nicola Henman VL35 53.17 PB
77 David Leigh MV50 53.53
87 Judith Le Good VL45 56.08
88 Elizabeth Leigh VL45 56.15
92 Jacqui Gamage VL45 57.32
98 Hannah West VL45 59.04
100 Laura Jones VL35 59.3
113 Emma Baker VL35 67.16

Dorney Lake Triathlon – Sunday 30th September
Dave Swann 2:21:48
Mark Cameron 2:47:21 Well done to Mark on his first Olympic distance triathlon

Berlin Marathon – Sunday 30th September
Well done to Ed and Caroline on their first marathon.
Ed Kay 3:32:23
Caroline Kay 4:49:20

Bristol Haf Marathon – Sunday 30th September
Jim Whelan 1:42:46

Oxford Park Run – Saturday 29th September
Graham Le Good           21:43
Judith Le Good              26:19
Plym Valley Park Run – Saturday 29th September
Simon Le Good              21:27
Abingdon Park Run – Saturday 29th September
Jeanette Ashton 25:46

Woodstock 12 mile – Saturday 22nd September
Chris Colbeck                1:22:38
Grant Hunter                  1:23:09
Ken Chard                     1:30:12
Sally Howard                 1:30:29
Nicola Henman              1:42:04
Laura Jones                   1:57:57
Emma Baker                 2:09:46

Sydney half marathon – Sunday 16th Sept
Andy Church     1hr 45min
Heather Smith  1hr 48min

Padstow Triathlon – Sunday 16th Sept
Simon Le Good   1hr 38min 9th place
Graham Le Good   1hr 48min

Henley Ironman – Sunday 16th Sept
Nick Basson   12h 46m   Well done Nick a fantastic achievement!

Charlbury 10km – Sunday 16th Sept
Chris Ellis 40:11 5th place
Nick Moglia 42:09 7th place

Long worth 10km – Sunday 16th Sept
Simon O’Sullivan 49:35
Chris Miles 49:45
Hannah West 59:57

Great North Run – Sunday 16th Sept
Jacqui Gamage 2h 00m 01s PB Such a shame it was 2 secs faster! Well done!

Highworth Triathlon – Sunday 16th Sept
Dave Swann 1hr 2m 35s 2nd overall
Toby Clarke 1hr 24m 29s

Maidenhead Half Marathon – Sunday 16th Sept
Alan Reynolds 1hr 27m 40s

Witney 10 Miles- Sunday 9th September
12          01:03:10     PETTS, Gareth                           Senior men
19          01:06:41     SMITH, Nikki                              V35 ladies            1st VL35 Open
28          01:10:22     COLBECK, Chris                        V40 men
37          01:13:48     MOGLIA, Nick                            V50 men              2nd VM50 County
43          01:15:16     CHARD, Ken                             V50 men              3rd VM50 County
48          01:16:42     HOWARD, Sally                         V35 ladies            3rd VL35 County
70          01:20:44     TAYLOR, Paul                           Senior men
71          01:20:47    DOWNEY, William                     Senior men
82          01:24:02     JOHNSON, Mark                        V40 men
111        01:33:33     SMITH, Heather                          V45 ladies
112        01:33:34     HENMAN, Nicola                       V35 ladies
113        01:33:34     CHURCH, Andy                         V40 men
141        01:56:11     STOPFORTH, Steven                 Senior men

London Duathlon – Sunday 9th September (10km run, 20km bike, 5km run)
Sarah Le Good   1h 57m 53s  4th SL25  8th Lady overall
Graham Le Good   2h 02m 46s   2nd VM60

Faringdon Triathlon – Sunday 2nd September
Kirsty Bamber 1h 14m 40s
Mark Cameron 1h 17m 29s

Motavation – Oxford – Thursday 27th August
Well done to everyone who ran in the last Motavation race for this year.
Nick was pleased to be the first WRR in what must have been a close finish.
Well done to Lewis for an excellent sprint finish, who after many year of trying, finally beat certain WRR vintage and veteran runners!
52                 NICK                DALTON               25.11    VM40
53                 GRAHAM          FERRIS                25.13    VM40                PB
54                 CHRIS               COLBECK            25.14    VM40
60                ANTONY           GILES                  25.35    SM
62                 KEVIN               HENNESSY         25.41    SM
64                 TONY                LOCK                   25.46    VM40
65                 FRANKIE          SNARE                25.47    SL
93                 LEWIS              SIGSWORTH       26.54    SM                   PB
94                 GRAHAM          LE GOOD             27.04    VM50
96                 PAUL                AINSLIE               27.06    VM50
98                 KEN                  CHARD                27.10    VM50
120                ROGER             CROSSLEY         28.29    VM50
125                ANDY               CHURCH              28.37    VM40
131                KEITH               MORGAN             29.01    VM60
147                WILLIAM          DOWNEY             29.29    SM
149                MARK               JOHNSON            29.38    VM40
174                NEIL                 SHELLARD          31.16    VM40
179                HEATHER         SMITH                  31.29    VL45
196                BEV                 ANDERSON         32.37    VL35
199                JUDITH              LE GOOD             32.55    VL55
205               CARYS             DAVIES               33.26    VL35
211                HANNAH           WEST                  33.48    VL55
213                JACQUI             GAMAGE             33.52    VL45
232                IAN                   FOWLER             36.06    VM40
233                LISA                 PERKINS             36.10    VL35
235                EMMA              BAKER                36.24    VL35                 PB
236                JOHN                ABRAMS             36.28    VM60
242               SHARON           CHRISTIE             37.21    VL45
244                CAROLINE        KAY                     37.34    SL
251               HANNAH               MAKINS               38.56    SL
 

Kenilworth Half Marathon – Sunday 2nd September
Edward Kay       1:35:55
Caroline Kay      2:16:47
Helvellyn Triathlon – Sunday 2nd September
1 mile swim in Ullswater, 38 miles bike includingKirkstonePassand finally a 3118 ft 9 mile run up Helvellyn!
Dave Swann                  4hr 21m
Ross Mathieson            4hr 48m

 

Cotswold Classic Middle distance triathlon – Sunday 26th August
Very well done Ladies!
Frankie Snare     5hr 01m 57s     33m16, 2h59m45, 1h23m16       2nd in age category
Steph Foster          5h 34m 58s     35m33, 3h10m54, 1h42m49

Motavation – Charlton on Otmoor – Sunday 26th August
Nick Moglia                   26:35
Graham Le Good           27:52
Sarah Le Good              27:58
Ken Chard                     27:59
Keith Morgan                 31:03
Mark Saxel                    31:59
Jacqui Gamage              33:54    PB
Judith Le Good              34:04
Ian Fowler                     36:44
Lisa Perkins                  36:53
Emma Baker                 36:57    PB
John Abrams                 36:55
Kelly Benfield                38:43
Pewsey Half Marathon – Sunday 26th August
Chris Colbeck                1:33:15
Andy Church                1:45:53
Heather Smith               1:53:31

 

Carterton Triathlon – Sunday 19th August
Well done to Dave for being overall winner, Roger 1st Senior Vet, Graham 1st Vintage, Nikki 2nd Lady, Kirsty 3rd Lady and Judith 2nd Super Vet.

Position Athlete Name Category Swim T1 Cycle T2 Run Gun Time  Time Difference
1 DAVE SWANN OPEN 00:06:59 00:00:22 00:39:50 00:00:18 00:18:35 01:05:50
4 GARETH PETTS OPEN 00:07:03 00:00:22 00:41:52 00:00:17 00:19:24 01:08:48 +00:02:58
15 TEGID JONES OPEN 00:07:12 00:00:55 00:45:05 00:00:44 00:19:08 01:12:54 +00:07:04
19 ROSS MATHIESON OPEN 00:06:13 00:00:39 00:42:55 00:00:35 00:24:15 01:14:27 +00:08:37
23 NIKKI SMITH OPEN 00:06:12 00:01:24 00:48:14 00:00:23 00:19:30 01:14:57 +00:09:07
24 SIMON LE GOOD OPEN 00:06:54 00:00:36 00:45:35 00:00:12 00:22:15 01:15:12 +00:09:22
30 KIRSTY BAMBER OPEN 00:07:25 00:00:31 00:47:07 00:00:24 00:22:54 01:17:53 +00:12:03
34 GRAHAM LE GOOD Vintage 00:08:09 00:00:49 00:48:56 00:00:42 00:22:04 01:20:26 +00:14:36
36 MARK CAMERON VET 00:08:19 00:00:24 00:46:25 00:00:23 00:25:02 01:20:35 +00:14:45
80 ROGER CROSSLEY Senior Vet 00:10:04 00:02:25 00:54:15 00:00:56 00:23:26 01:30:48 +00:24:58
81 TOBY CLARKE VET 00:09:26 00:02:27 00:55:11 00:00:28 00:23:30 01:30:54 +00:25:04
100 JUDITH LE GOOD SUPER VET 00:11:14 00:01:03 00:56:18 00:00:29 00:28:15 01:37:02 +00:31:12
134 HANNAH MAKINS OPEN 00:10:41 00:01:14 01:09:56 00:01:12 00:44:54 02:07:59 +01:02:09

 

Hooky 6 Sunday 12th August.
5, 646, 00:34:12, Tegid, Jones, M, SM
24, 893, 00:38:25, Chris, Ellis, M, SM
35, 994, 00:39:40, Chris, Colbeck, M, MV40
39, 591, 00:40:26, Grant , Hunter, M, MV50…………………3rd MV50……………..
55, 586, 00:42:10, Kenny, Chard, M, MV50
67, 660, 00:42:59, Paul, Ainslie, M, MV50
80, 870, 00:44:14, Kelly, Lainsbury, F, SW
81, 989, 00:44:15, Jim, Whelan, M, MV50
82, 871, 00:44:18, Lewis, Sigsworth, M, SM
89, 527, 00:44:53, Andy, Church, M, MV40
122, 507, 00:47:49, Lucy, Garrod, F, WV45
133, 526, 00:48:51, Heather , Smith, F, WV45…….PB, Well Done…..
148, 866, 00:50:56, Neil, Shellard, M, MV40
170, 882, 00:54:09, Jacqui, Gamage, F, WV45
185, 626, 00:56:03, Laura, Jones, F, WV35
187, 509, 00:56:12, Hannah, West, F, SW
191, 890, 00:56:55, Lisa, Perkins, F, WV35
203, 990, 00:59:26, Kelly, Benfiles, F, WV35
206, 659, 01:00:46, Sharon, Christie, F, WV45
217, 547, 01:03:52, Emma , Baker, F, WV35………………PB, Well Done………..

Chipping Norton Motivation- Thursday 2nd August

19            DAVID                    SWANN                 24.16                    SM
22            GARETH                PETTS                      24.28                    SM
47            CHRISTOPHER     ELLIS                        26.15                    SM
50            NICK                       DALTON                 26.42                    VM40
53            GRAHAM              FERRIS                    26.52                    VM40
56            GRANT                  HUNTER                 26.55                    VM50
66            CHRIS                     COLBECK               27.27                    VM40
72            NICK                       MOGLIA                27.4                      VM50
88            GRAHAM              LE GOOD               28.36                    VM50
90            FRANKIE               SNARE                    28.41                    SL
94            KELLY-ANNE        LAINSBURY           28.55                    SL
95            KEN                         CHARD                   28.59                    VM50
106          LEWIS                     SIGSWORTH         29.25                    SM
113           JIM                          WHELAN                29.48                    VM50
117           ANDY                     CHURCH                30.12                    VM40
120          ROGER                   CROSSLEY              30.16                    VM50
124          JAMES                   FIELD                       30.28                    VM40
130          WILLIAM               DOWNEY               30.46                    SM
143          MARK                    SHEEHAN              31.33                    SM
148          KEITH                     MORGAN              31.37                    VM60
169          LAURA                   DAVIES                   32.38                    SL
172           KERRY                    ALLEN                     33.04                    SL
173           NICOLA                 HENMAN              33.1                      VL35
175           MICHAEL              AINSLIE                  33.21                    U19M
176          PAUL                      AINSLIE                  33.22                    VM50
185          HEATHER              SMITH                    33.54                    VL45
198          CARYS                    DAVIES                   34.58                    VL35
201          TRACEY                  MOSS                     35.17                    VL35
204          JUDITH                  LE GOOD               35.28                    VL55
206          INGRID                  RIDLEY                    35.33                    VL45
215           LISA                        PERKINS                36.32                    VL35
219          HANNAH              WEST                      37.1                      VL55
220          IAN                         FOWLER                 37.14                    VM40
223          JOHN                      ABRAMS                37.41                    VM60
227          EMMA                   BAKER                    38.23                    VL35
232          LAURA                   JONES                     38.58                    VL35
237         SHARON               CHRISTIE                39.44
244          TAMMY                 HANCOCK             41.41                    SL

Combe Motavation – Wednesday 25th July
                                                   Time    Position    Category
GARETH        PETTS                  23.26    26             SM
EDWARD      KAY                      24.53    43             SM
NICK            DALTON                25.00    46             VM40
ALAN            REYNOLDS           25.24    55             VM50
GRANT          HUNTER               25.33    56             VM50
NICK             MOGLIA                26.06    67             VM50
GRAHAM       FERRIS                 26.10    70             VM40
CHRIS           COLBECK             26.13    71             VM40
CARL            WHITEHEAD         26.18    72             VM40
FRANKIE       SNARE                 26.34    76             SL
KEN              CHARD                 26.50    84             VM50
SIMON          LE GOOD              26.57    85             SM
GRAHAM       LE GOOD              27.01    88             VM50
PAUL            AINSLIE                27.14    91             VM50
ANDY            CHURCH               28.18    112            VM40
KELLY           LAINSBURY          28.29    116            SL
PETER          LARBALESTIER    28.31    117            VM60
JAMES          FIELD                   28.38    120            VM40
LAURA          DAVIES                31.00    155            SL
NICOLA         HENMAN              31.12    159            VL35
HEATHER      SMITH                   31.40    167            VL45
MARK           SAXEL                  31.54    169            SM
JUDITH          LE GOOD              33.08    188            VL55
NEIL              SHELLARD           33.12    189            VM40
CARYS          DAVIES                33.14    190            VL35
TRACEY        MOSS                   33.47    195            VL35
HANNAH       WEST                   34.22    200            VL55
LAURA          JONES                  36.51    218            VL35
LISA              PERKINS              37.04    219            VL35
JOHN            ABRAMS              37.40    225            VM60
SHARON       CHRISTIE              38.11    229            VL45
CAROLINE     KAY                      38.11    230            SL
EMMA           BAKER                 38.45    232            VL35
KELLY           BENFIELD             38.52    233            VL35

Eynsham Triathlon – Sunday 22nd July (200m, 20k, 5k)
Congratulations to Dave for winning this event.
Dave Swann                  52:25    1st overall
Gareth Petts                  57:45    Missed a direction on the run!
Nick Dalton                   58:35
Simon Le Good             61:41
Graham Le Good           64:30
Keith Morgan                73:57
Judith Le Good             77:23

 

Down tow Up flow half marathon Slough to Marlow – Sunday 22nd July

Congratulations to Lauren and Madie for their first half marathon – not sure if they appreciated the sunshine!

Both are very pleased with their achievement!

Lauren Walker                2hr 12m
Madie Paterson             2hr 51m

 

Thame Triathlon – Sunday 15th July (400m, 20k, 5k)
Dry weather and even sunshine at times made this an “enjoyable” event with some excellent results.
Graham was very pleased to at last, get a 1st in his new age category!  Don’t mention lady drivers to Dave!!
Dave Swann                  56:57
Simon Le Good              1:03:58
Lewis Sigsworth           1:06:44
Graham Le Good           1:08:13             1st MV60
Sarah Le Good              1:09:04
Judith Le Good              1:20:14             2nd LV55
Hannah Makins              1:46:54

Adderbury 10km – Saturday 14th July
Well done to James for being in the top 10 (9th)
James Field             55:28
Lucy Garrod            56:36
Nicola Henman        57:52
Madie Paterson       74:57

Adderbury half marathon – Saturday 14th July
Another superb run by Tegs being 2nd overall
Teg Jones                  1:27:22
Grant Hunter          1:38:59
Kelly Lainsbury      1:48:15
Andy Lockwood       1:52:27
Andy Church           1:52:52
Heather Smith        1:58:28
Laura Jones              2:16:51
Ian Fowler                 2:31:32
Hannah West          2:49:29

Sherbourne 10km – Sunday 24th June
117 runners. A great course, very hilly with 7k off road, on tracks and trails through Sherborne Manor and village.
Graham Ferris – 44.31 – 15th
Dave May – 47.49 – 25th
Paul Ainslie – 49.26 – 32nd
Miroslav Sisovsky – 54.23 – 49th
Katy Black – 54.48 – 54th

Back in a Flash 5K – Swindon – Wednesday 27th June
Tom Garrod 19:43
Lucy Garrod 23:34

Kingham 10k – Saturday 30th June
Very well done to Tegid for being the race winner by a considerable distance!
Graham was gutted not to win his new age category unlike previous VM60 WRR winners, of John McCormac and Keith Morgan. This was despite a course PB for the old boy.
Well done to Jim for winning the V50 category.
For 2013 there is talk of the race reverting to the original 7.5mile route of a few years ago – still very hilly!
Thanks to Judith and Heather for supporting WRR and well done to those who cycled there and back.
Tegid Jones 37:03 1st
Graham Le Good 43:56 2nd VM60
Chris Colbeck 44:43
Andy Church 47:43
Laura Davies 48:09
Jim Whelan 50:04 1st VM50
Bob Forster 53:14
For those of you who remember Bob Forster, he was an original member of WRR and stated that this was to be his last race and sent the following to the club:-

After more years of running than I care to remember, I’ve decided to pack up racing; my last race was this morning’s Kingham 7. I may, of course, change my mind but I doubt it. The last 25 years of running has been with Witney even if you could be excused for not noticing me as appearances have been rare. To mark the occasion and my appreciation for all that the Roadrunners have meant to me over the years, I’d like to donate up to £100 to pay for equipment that you or the committee might choose. Have a think about it and let me know. Meanwhile please pass on my thanks to all the committee for organising such a great running club, a club that has brought pleasure to many, many people. I certainly wish the club all the very best for the future.
Your friend in sport,
Bob

Didcot 5 – Sunday 1st July
Antony Giles 31:24
Kelly Lainsbury 34:00

Outlaw Ironman – Sunday 1st July
A remarkable achievement, very well done and surely the first WRR Lady Ironman.
Just to remind everyone, that’s a 2.4 mile swim, 112 mile bike and a 26.2 mile run to finish!
Aukje Greasby 12:21:19

Thame 10km – Sunday 24th June

Well to everyone who competed at Thame.  For as long as anyone can remember, this was the first year when it wasn’t hot!  The Phoenix trail was windy rather than the usual blazing sun and everyone desperate for shade.

Thanks to Pat for supporting and being photographer
Nick Dalton                   38:56
Edward Kay                  39:47 PB
Grant Hunter                  40:00    Oh No! PB
Kelly-Anne Lainsbury     41:49
Ken Chard                     41:56
Graham Le Good           42:13    2nd VM60
Lewis Sigsworth            45:06
Andy Church                45:09
Jim Whelan                   45:56
James Field                  46:47
Heather Smith               48:41
John McCormac            49:03
Jacqui Gamage             51:12  PB
Judith Le Good             51:29    2nd VL55
Beverley Anderson        51:40
Tracey Moss                 51:54
Lisa Perkins                  53:54    PB
Lauren Walker                54:08    PB
Susie Unsworth             57:51
Sharon Christie              58:15
Emma Baker                 59:04
Kelly Benfield                59:51  PB
Caroline Kay                 63:36

 Sherbourne 10km – Sunday 24th June
Graham Ferris          44:31
Dave May                    47:49
Paul Ainslie                 49:26
Miroslav Sisovsky      54:23
Katy Black                    54:48

 Marlow 70.3 Half ironman – Sunday 24th June
1.9km swim, 90km cycle, 21km run
Congratulations to Lucie on this fantastic achievement
Lucie McArthur  6:11:27
Run Jerico 10km multi-terrain  – Sunday 24th June
WillDowney      69mins
Ridgeway Relays – Sunday 17th June
Provisional results
RidgewayRelay2012ResultsDraftv1

Windsor Triathlon – Sunday 17th June
Due to the high water flow in theThames, the swim was replaced by a 1km run.
1km run, 42km bike, 10km run
Dave Swann      01:52:28

Wimberball 70.3 Ironman – Sunday 17th June
1.9km swim, 90km bike and 21.1km run on a seriously hilly route.
Fantastic result, very well done.
Frankie Snare    06:31:58

Otmoor Challenge – Saturday 9th June

Kevin Hennessay           1:32:05
Carl Whitehead              1:34:22
Andy Church                 1:45:25
Heather Smith               1:55:48

Blenheim Triathlon – Saturday 9th and Sunday 10th (better weather day!)
Ross Mathieson            1:16:20
Nick Dalton                     1:17:17  PB by 5min
Simon Le Good              1:23:06
Sarah Le Good              1:25:06
Kirsty Bamber               1:27:12
Graham Le Good           1:28:00

Fairford 10km – Sunday 4th June
Alan Reynolds               40.00    Well done Alan but…..!!
Suzie Unsworth             59.46
Emma Baker 66.52

Plymouth Half Marathon – Sunday 4th June
Big event over a challenging “undulating” course!
Graham Le Good           1:36:53
Simon Le Good             1:37:55

Motivation Bletchington- Thursday 31st May
JAMES                  CURRAH               24.51         U19M      2nd U19M
JUSTIN                  YOUNG                 25.17         SM
TONY                    LOCK                    26.06         VM40
NICK                    DALTON                26.16         VM40
ALAN                    REYNOLDS           26.48         VM50
TOM                      GARROD              26.50         VM40
KEVIN                   HENNESSY           26.57         SM
PAUL                   TAYLOR                27.25         SM
STUART                PALMER               27.30         VM40
EDWARD              KAY                      27.32         SM
CARL                    WHITEHEAD         27.47         VM40
GRAHAM               FERRIS                 28.13         VM40
NICK                     MOGLIA                28.19         VM50
FRANKIE               SNARE                 28.31         SL
KELLY                   LAINSBURY          29.15         SL
KEN                      CHARD                 29.16         VM50
LEWIS                   SIGSWORTH         29.19         SM
GRAHAM               LE GOOD              29.43         VM50
WARREN                LEACH                    29.59         SM
ROGER                 CROSSLEY           30.38         VM50
PETER                  LARBALESTIER     30.47         VM60
JAMES                  FIELD                   31.40         VM40
PAUL                    AINSLIE                31.54         VM50
LAURA                  DAVIES                31.57         SL
RICHARD              STOCKTING          32.26         VM50
EILISH                   LAMBERT             32.28         U19L       2nd U19L
BRIGID                  BRIENS                 32.30         VL35
LUCIE                    MCARTHUR           32.32         VL35
KEITH                    MORGAN              32.43         VM60
LUCY                    GARROD              32.47         VL45
MARTIN                 TIPPING                32.55         VM60
MARK                   JOHNSON             33.23         VM40
MARK                   SAXEL                  33.48         SM
NICOLA                 HENMAN               33.51         VL35
JOHN                    MCCORMAC         34.07         VM60
HEATHER              SMITH                   34.11         VL45
ALYSON                ABRAMS               34.16         VL35
KATE                    BLACK                  35.40         SL
JUDITH                  LE GOOD              35.52         VL55
JACQUI                 GAMAGE              36.02         VL45
EMMA                   CLINKARD            36.29         VL35
HANNAH               WEST                   36.33         VL55
TRACEY                MOSS                   36.43         VL35
LAURA                  JONES                  38.25         VL35
JOHN                    ABRAMS               40.42         VM60
MADIE                 PATERSON           43.04         SL
KELLY                   BENFIELD           43.08         VL35

Swindon, Back in a Flash 5km – Wednesday 30th May
Tom Garrod   19:39
Lucy Garrod   23:41

Thames Run 10k- Sunday 27th May
Ken Chard         42:59
Jim Whelan       48:56

Edinburgh Marathon – Sunday 27th May
Very well done to Grant and Will who ran survived the heat of  Edinburgh.
Grant Hunter      3h 20m
Will  Downey      3h 53m  Good job on your first marathon

Cader Idris Race – 10.5 miles. Dolgellau to summit (2930 ft / 893m) and back – Saturday 26th May

Tom Garrod  2:04:22

Sarn Helen Hill Race – multi-terrain 16.5 miles (West Wales) – Sunday 20th May
Tom Garrod  2:16:07

Hook 10mile – Sunday 20th May

Grant Hunter                  1:06:14
Ken Chard                      1:09:39
Kelly Lainsbury              1:11:35
Lewis Sigsworth           1:13:21
Andy Church                  1:15:42
Brigid Ellis                      1:17:57
Laura Davis                   1:20:29
Heather Smith               1:22:04
Katy Black                       1:22:56
Laura Jones                  1.31.44

Woodstock Duathlon – Sunday 20th May (5km run – 14km bike – 3km run)

An enjoyable low key event with an “undulating” bike ride! Due to a missing sign, Dave took a detour and should have been in contention for 1st place.

Dave Swann                   57:41    2nd
Graham Le Good          1:10:07
Keith Morgan                1:13:57
Judith Le Good              1:19:58
Jacqui Gamage              1:20:52
Hannah West                 1:22:26
John/Jeanette Ashton relay team           1:21:15

Marlow 5  –   Sunday 13th May                                 

                                                             Chip Time             Age Graded Time
Adam Smith                                         36.15                      58.47
William Cox                                          42.40                     48.98     first ever race
Les Harrison                                        44.11                      52.41
Ian Fowler                                            45.20                     49.58
Madie Paterson                                   51.37 pb                44.86   Thats 2 pb’s in a row…………going for a hatrick?

Oxford Town and Gown – Sunday 13th May

Nick Dalton       39:36

Blenheim Palace 7km – Sunday 13th May
Emma Baker     48:43

Grendon Triathlon (750m open water swim, 20k bike, 5k run) – Sunday 13th May
Dave Swann      1:09:43

Waterland Aquathon Series (750m open water swim 4.6km run) – Wednesday 9th May
Dave Swann      31:16 3rd
Lucie McArthur  45:17  Well done to Lucie who’s shoes got lost in a potentially serious incident and she completed the run is oversized shoes!

Chalgrove 10k- Monday 7th May
Tom Garrod                     39:20
Carl Whitehead               40:56
Janette Cardy                 44:01
Lucy Garrod                    48:11
Andy Cameron               49:21
Beverley Anderson        55:22
Hannah West                56:51    FV55 2nd   . Nice work Hannah

Shinfield 10k- Monday 7th May
Heather Smith        49.12
Andy Church          49.16
Madie Paterson     63:24    PB, well done Madie

Milton Keynes Marathon – Sunday 29th April
Tom Garrod 3:17:07

Shakespeare Half Marathon– Sunday 29th April
Well done in what must have been horrendous conditions!
Chris Ellis                1:26:26  PB
Carl Whitehead     1:32:03
Ken Chard               1:35:13
Jim Whelan             1:45:07
Lucie McArthur    1:46:46
Roger Crossley     1:47:57

LONDON MARATHON – 22nd April
Justin Young           2:49:24
Tegid Jones              2:56:53
Gareth Petts            2:57:30  PB           1st marathon
Alan Reynolds         3:11:02   PB?
Kelly Lainsbury      3:27:51   PB
Lucie McArthur      3:46:45
Andy Church          3:54:26
Heather Smith        3:54:26
Aukje Greasby        3:55:59
Charlotte Strange   3:57:30
Nicola Henman        4:05:38   PB
Nick Basson                4:28:54
Tracey Moss              4:41:15    PB           1st marathon
Laura Jones         4:41:15

Maidenhead 10 mile – Friday 6th April
After a very cold start on a very sunny morning, the running conditions were perfect with some superb results!

There was some mix up as to when the lap of the office area was run but it is a flat course, well marshaled, mainly traffic free, a good time was had by all!

Many thanks to Pat for being the WRR supporter and photographer.
Dave  Swann               1:00:01               PB        By 4 mins so what happened to the extra 2 secs !
Antony  Giles             1:04:52               PB
Grant  Hunter            1:06:28               PB
Chris  Colbeck           1:11:06
Graham Le Good      1:11:49                           Including a loo stop! (getting old!)
Andy Church             1:16:05
Heather Smith           1:19:00
Judith Le Good         1:27:30               PB
Lisa Perkins                1:30:41               PB        Well done on the 1st 10mile race
Lauren Walker           1:30:51               PB        Well done on the 1st 10mile race
Kelly Benfield             1:41:27               PB        Well done on the 1st 10mile race
Forest of Dean Half Marathon – Sunday 1st April
Good to see Paul back from injury and a PB.
Paul Rushby      02:03:47            PB

White Horse Half Marathon- Sunday 1st April
Very well done to all those who ran a PB.
Justin Young                 79:44
Alan Reynolds               84:45    County V50 3rd
Tom Garrod                    85:15
Edward Kay                    89:29
Nick Dalton                     89:58
AntonyGiles                   90:12
Kelly Lainsbury            90:12
Ken Chard                        93:44
Lucie McArthur            102:19
Peter Larbalestier        108:09
Nicola Henman             111.39
Caroline Kay                  130:09
Gemma Mitchell           133:35

Reading Half Marathon – Sunday 1st April
Good results at Reading!
Gareth Petts                         01:18
Daisy Brown                         01:34:09
Janette Cardy                      01:37:59
Aukje Graesby                     01:45:16
Andy Cameron                   01:52:25
Emma Clinkard                  01:56:40
CarysDavies                        01:58:51
Carl Whitehead                  02:04:19
Jacqui Gamage                   02:00:20     PB
Hannah West                       02:04:19     PB
Emma   Bailey                     02:17:00
OX5 (Blenheim) 5mile – Sunday 25th March
Grant Hunter      33:19    2nd VM50
Banbury 15mile – Sunday 18th March
Justin Young                    1:34
Gareth Petts                      1:35:49
Carl Whitehead                1:42:50
AntonyGiles                      1:45:28
Kelly Lainsbury               1:46:38
Jim Whelan                        1:52:54
Ken Chard                          1:54:02
Graham Ferris                  1:54:02
Andy Church                    1:59:03
Brigid Ellis                          2:00:47
Nick Basson                       2:02:31
Heather Smith                  2:06:24
Laura Jones                       2:20:05
Hannah West                     2:23:00
Eynsham Duathlon – Sunday 18th March
Well done to Dave and Tammy who “showed the WRR vest”.
Dave finished 3rd and Tammy was competing in her first duathlon.
Bath Half Marathon – Sunday 11th March
Mervyn Harris    1:38:04  PB

Bourton on the Water 10km – Sunday 26th February
Excellent results all round!
Elysia Ridley      36:58    3rd lady
Chris Ellis            37:52    PB
Nick Moglia        40:35
Stuart Palmer    41:48

 

The Terminator – Sunday 26th February
There was a problem with the timing so hopefully these are correct!
Looks like a hardcore event!
Andy Church      1:48:54
Brigid Ellis           1:52:
Heather Smith   1:59:17
Cirencester Duathlon – Sunday 19th February
Ed Kay                  43:27    9th
Caroline Kay      63:03
RAS CORS CARON HALF MARATHON – Sunday 19th February
(hilly, mostly road)
Tom Garrod    1:28:24
Lucy Garrod   1:51:37
Dursley Dozen (hilly offroad)– Sunday 12th February
Bridgid Ellis                   2:03:00
Wiltshire 10 mile– Sunday 12th February
Andy Church                 1:18:54
Heather Smith              1:21:16
Bramley 20mile – Sunday 12th February
Justin Young                2:09:39
Carl Whitehead            2:24:39
AntonyGiles                  2:23:52
Kelly Lainsbury           2:30:53
Bramley 10mile – Sunday 12th February
Kevin Hennessy            1:06:40
Jacqui Gamage              1:28:50 PB
Hannah West                  1:31:58 PB
Madie Peterson             1:52:31 PB
 

Muscat Marathon – Friday 20th January
Aukje Greasby                3:36:43      1st Lady  Well done
Goring and Woodcote 10km – Sunday 8th January
Well done to WRR new member Lucy, for being home first for Witney.
Lucy Garrod                 50:26
Jacqui Gamage            55:55
Tracey Moss                 56:16
Hannah West               58:43
Sharon Christie           62:26
2011 results